ŞATOLAR TUR (BULGARİSTAN ROMANYA VE TRANSİLVANYA TURU)

BULGARİSTAN ROMANYA VE TRANSİLVANYA TURU
EDİRNE-DEREKÖY-BURGAZ-NESSEBAR-VARNA-RUSÇUK-BÜKREŞ-SINAİA-BRAN-DRAKULA ŞATOSU-BRAŞOV-PLOİEŞTİ-TORNOVO VE SOFYA

22-28 MAYIS 2023
5 GECE OTEL KONAKLAMA 6 GÜNDÜZ

21 MAYIS PAZAR:Saat 17.00 da Nazilli Atatürk Parkı İyi Su Çeşmesinden Hareket  ediyoruz.Aydın.Didim, Söke ve Kuşadası’ndan Değerli konuklarımızı aldıktan sonra,  İzmir Ayvalık Edremit Çanakkale Gelibolu ve Keşan güzergahını takip ederek;
22 MAYIS PAZARTESİ: Erken saatlerde Kırklareli Dereköy sınır kapısından pasaport ve gümrük işlemlerini yaparak BULGARİSTAN’a geçiyoruz. Yolumuza devam ederek, BURGAS’a ulaşıyoruz. Burgas’a varışımızın  ardından, Panoramik şehir turumuzu yaparak, Anakaraya dar bir geçit ile bağlı olan bir yarımada üzerine kurulu, 1983 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesine girmiş, tarihi ve şirin sahil kasabası NESSEBAR'ı gezmeye başlıyoruz. Bizans Dönemi’nden kalma Kiliseleri, yarımada üzerinde yer alan ve 18-19.y.y. Bulgar Rönesans döneminde inşa edilen tarihi Bulgar Evlerini görüyoruz. Buradaki turumuzu tamamladıktan sonra,4 Yıldızlı BURGAS Otelimize yerleşiyoruz.Akşama kadar serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelde.

23 MAYIS SALI:Otelde alacağımız kahvaltı sonrası BULGARİSTAN’ın en büyük üçüncü şehri ve Karadeniz’in incisi olarak adlandırılan VARNA‘ya doğru yola koyuluyoruz. VARNA’da gerçekleştireceğimiz Panoramik Şehir turumuzda; ROMA HAMAMI, ARKEOLOJİ KOMPLEKSİ, BAZİLİKA ve KATEDRAL görülecek yerler arasındadır. Kulüpleri, barları, kafeleri ve restoranlarıyla ünlü olan kordonda serbest zaman veriyoruz. Rehberimizin belirleyeceği saatte buluştuktan sonra, bugünkü son durağımız Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli donanma üslerinden biri olan RUSÇUK (Ruse) olacak. Tuna nehri kıyısında ve Bükreş sınır kapısına yakın bulunan tarihin bu değerli kasrını görerek yapacağımız Panoromik Şehir Turumuzun ardından, Rusçuk’taki 4 Yıldızlı RİGA otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
24 MAYIS ÇARŞAMBA: Sabah kahvaltısını otelimizde aldıktan sonra, ROMANYA`nın başkenti BÜKREŞ`e doğru yola çıkıyoruz. Öncelikle BULGARİSTAN-ROMANYA SINIR KAPISI’na ulaşıyor, gümrük işlemlerimizi tamamlayarak, sınır kapısından geçip Romanya ,sınırlarına uzanırken, 1954 yılının en büyük olayı Ruse ile Curcevo arasında açılan çelik Kardeşlik Köprüsü’nün üzerinden geçiyor ve Tuna Nehri’nin muhteşem manzarasını izleyerek, ROMANYA’ya giriş yapıyoruz. 60 yıldır Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye`yi sadece Romanya ile değil, aynı zamanda da tüm Kuzey Avrupa ile bağladığı için Tuna Köprüsü, Balkanlar tarihinde zaman geçtikçe daha büyük önem kazanmaya devamm ediyor. Kısa bir yolculukla, Bükreş’e devam ediyoruz. Kent merkezine varışımızın ardından Panoramik şehir turumuza başlıyoruz. BÜKREŞ’in en güzel ve en hareketli merkezi. Cumhuriyet Meydanı,Büyük Kütüphane,Zafer Takı,Bükreş Üniversite BinasıMilli Tiyatro,Kraliyet Sarayı,Kretzulesku veStavropolleos Kiliseleri turumuzda panoramik olarak göreceğimiz yerlerdir. Programımızın devamında, Çavuşesku döneminde yaptırılmış ve Pentagon’dan sonra dünyadaki 2.büyük  PARLEMENTO BİNASI’nın önünde resimlerimizi çekerek, ROMANYA tarihini ve hayatını anlatan en güzel müzelerden Dimitre Gusti Köy Evi’ni geziyoruz. Gezimizin bitiminde Bükreş şehir merkezinde vereceğimiz serbest zaman sonrasında Bükreş 4 Yıldızlı CONTONENTAL Otele yerleşiyoruz.Arzu eden konuklarımızla, ekstra Müzikli-Yemekli ROMEN GECESİ için  belirleyeceğimiz saatte buluşuyor, restoranımıza gidiyor ve eğlenceye dahil oluyoruz. Romen Gecesine katılmak istemeyen konuklarımız şehir merkezinde diledikleri gibi vakit geçirebilir. Konaklama otelimizde.
25 MAYIS PERŞEMBE: Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, BÜKREŞ’in en ilginç yerleşim bölgelerinden biri olan ve diğer adıyla “Erdel” olarak anılan, Karpat dağlarının eteklerine kurulu; filmlere ve romanlara konu olmuş TRANSİLVANYA’ya doğru yola koyuluyoruz. Ploieşti güzergahından ilerleyerek, efsanevi yerleri sırasıyla gezmek üzere, Sinaia-Bran-Drakula Şatosu-Braşov turumuza başlıyoruz. Günümüzde tarihi dokusunu halen koruyabilmiş yerleri göreceğimiz bu turda ilk olarak Sinaiada’da bulunan, neo-klasik tarzda yapılmış ve  yazlık saray olarakta kullanılan  Peleş Şatosu ve Kalesi’ni görüyoruz. 160 odasında İtalyan, İngiliz Rönesans, Alman Barok, Rokoko, Fas ve Türk tarzlarına rastlayacağınız bu Şatoyu gezdikten sonra, Bran’da yer alan efsanevi Drakula Şatosu’nu ziyaret ediyoruz. Rehberimizin vereceği serbest zamanın bitiminde, muhteşem doğası, ilginç mimarisi ve halkının misafirperverliğiyle ünlü, Romanya’nın Bükreş’ten sonra pek çok gezginin tercih ettiği kent, Braşov’a gidiyoruz. Braşov’da sırasıyla, dış cephesi gotik mimari yapısına benzediğinden dolayı masallardan çıkmışcasına dikkatleri üzerine çeken; Siyah Kilise’yi(Black Church), Casa Sfatului (Konsey Binası) ve Trompetçi Kulesi’ni rehberimizin anlatımları eşliğinde görüyoruz. Ortaçağ’da Cadı kabul edilerek birçok kadının yakılarak öldürüldüğü yer olarak bilinen ve Alman Pazarına (Marktplatz) çok benzetilen, Piata Sfatului meydanında vereceğimiz serbest zamanın bitiminde Bükreş’e doğru geri dönüşe geçiyor ve 2.dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının petrol ihtiyacını karşılamasıyla ve müteffik devletlerin hava saldırılarına sıkça maruz kalmasıyla bilinen, Romanya’nın önemli şehirlerinden Ploieşti’deki 4 Yildızlı CENTRAL otelimize yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.
26 MAYIS CUMA: Sabah kahvaltımızdan sonra  SOFYA’ya doğru yola çıkıyoruz. Sınır geçişimizin ardından, yolumuzun üzerinde ilk durağımız BULGARİSTAN’ın en büyük şehirlerinden biri olan, Yantra nehrinin etrafında tepeye doğru kurulmuş ve Kentlerin Kraliçesi olarak anılan, eski başkent VELİKO TARNOVO oluyor. Burada gerçekleştireceğimiz panoramik turumuzda; ULUSAL MÜZE ve KIRK AZİZLER MÜZESİ’ni görüyor ve 206 metre yükseklikteki TSAREVETS KALESİ’ni ve içinde yer alan kiliseleri ziyaret ederek, Samovodska köylülerinin eskiden kentin arnavut kaldırımlarında meyve-sebze, tereyağ ve el sanatları ürünlerini sergiledikleri ve sattıkları ünlü Samovodska Charsia (çarşısı)’na gidiyoruz. Tarihi hanlar, demirciler ve el sanatları mağazalarının bulunduğu caddede serbest zaman vererek rehberimizle yeniden buluştuktan sonra SOFYA’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. SOFYA’ya varışımızı takiben, panoramik Şehir Turumuzu gerçekleştirerek Sofya’daki4 Yıldızlı Best Western Expo otelimize yerleşiyoruz. Geceleme ve Akşam yemeği otelimizde.
27 MAYIS CUMARTESİ: Otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra BULGARİSTAN`ın Başkenti SOFYA turumuza başlıyoruz. ST. NEDELYA KİLİSESİ, RUS KİLİSESİ, ROTANDA KİLİSESİ,AYA SOFYA KİLİSESİ, PARLAMENTO, SOFYA ÜNİVERSİTESİ, Balkan coğrafyasının en büyük Katedrali Aleksadr Nevski Katedrali, Başbakanlık, NDK  Ulusal Kültür Sarayı turumuzda görülecek yerler arasındadır. Ayrıca Ulu Önder M.Kemal Atatürk`ün yeniçeri elbisesi giyerek katıldığı balonun yapıldığı Ordu Evi`ni de görme fırsatımız olacak. Tur bitiminde Kapıkule Sınır Kapısı`na doğru devam ediyor ve Nazilli’yehareket ediyoruz. Gece yarısı kalkış noktamıza ulaşıyoruz. Başka bir WHİTE SEATOUR seyahatinde görüşmek üzere vedalaşıyoruz.
 

TUR ÜCRET:İki kişilik odada Kişi Başı 330euro(yeşil Psaportu olanlar için)
                        Tek kişilik Oda :430 euro
                        Normal Pasaportu konuklarımızın 28 Şubat tarihine kadar evraklarını tamamlayarak bize teslim etmeleri rica olunur.

Fiyata dahil olan hizmetler:

ÜCRETE  DAHİL OLAN HİZMETLER
Hijyen Kurallarına Uygun Lüks otobüs ile Ulaşım
4* Otellerde 5 gece Konaklama
4* Otellerde 5 Kahvaltı ve 4 Akşam Yemeği
Otobüsteki ikramlar
Türkçe Rehberlik Hizmeti
Mesleki Sorumluluk Sigortası
Şehir giriş ve Gümrük vergileri
WHİTE SEA TOUR  Güvencesi

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

Normal Pasaport Vize Ücreti 140 Euro
Yurtdışı ÇIkış Harcı.(150 TL)
Otel dışında alınan yemekler
Müze ve Ören Yeri ve Milli Park Giriş Ücretleri
1 Akşam Yemeği (İsteğe Bağlı Bükreşte Yemekli Romen Gecesi)
Özel Seyahat Sağlık ve Güvence Sigortası 10 Euro