Büyük Gap Turu

                               GAP TURU

    5 GECE KONAKLAMA 6 GÜNDÜZ

GAZİANTEP - ŞANLIURFA - HARRAN - MARDİN – DİYARBAKIR-HASANKEYF-MİDYAT-ADIYAMAN-KAHRAMANMARAŞ

1.GÜN: Saat 19.00 da Atatürk Parkı İyi Su yanından hareket. Denizli Konya Güzergahını takip ederek

2.GÜN:Sabah vereceğimiz kahvaltı molasının ( extra) ardından Gaziantep’e doğru yolumuza devam ediyoruz. Gaziantep'i gezmeye Birecik barajının suları altında kalan tarihi Zeugma antik kentinden çıkarılan mozaiklerin sergilendiği zengin mozaik koleksiyonunun bulunduğu Gaziantep müzesi ile başlıyoruz.. Yapı bakımından modern bir tarza sahip olan müzenin Arkeoloji kısmına geçerek Tarih öncesi Fosil ve İnsanların kullandığı eşya mezar gibi eserleri görüp müzeden ayrılıyor ve Kale i Fusun olarak adlandırılan Gaziantep kalesinin Fotoğrafını çekip eteğindeki tarihi çarşılarda serbest zaman vererek başlıyoruz. Elmacılar, Habbab, Kürkçü han, bakırcılar çarşısını görüyor daha sonra tarihi. Doğu sanatının simgesi olan Sedef işlemeciliği bölgede yoğun olarak görülebilmekte son olarak sedefçiler çarşısında bulunan Sedef atolyesine gidiyor ve alışverişimizi tamamlıyoruz. Akşam saatlerinde otelimize yerleşiyoruz. Akşama kadar serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 3.GÜN: Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrasında Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Önce Birecik Baraj Gölünde sular altında kalan Halfeti Su üstünde kalan minaresini göreceğimiz tekne turu yapıyoruz. Daha Sonra Şanlıurfa’ya ulaşıyoruz. Önce Dünyanın ilk üniversitesinin bulunduğu Harran'a geliyoruz. Dünya'da sadece 3 bölgede bulunan konik kubbeli evleriyle koruma altına alınmış olan Harran'da; Ulu Cami kalıntıları, höyük, şehir surları, kale, geleneksel Harran Evlerini görüp bir tanesine misafir oluyoruz. Ardından Şanlı Urfa'ya geliyor Eyüp peygamber makamındaki kuyu ve mağarayı ziyaret edip sabır için şifa için sulardan içiyoruz. Balıklı göl, Halilül Rahman gölü ve camii, Ayn-el Zeliha gölü, İbrahim Peygamber Makamı, İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer, Rızvaniye Camii-Mevlidi Halil cami ve çarşıyı gezdikten sonra 3 Yıldızlı Kilim  Otele yerleşiyoruz. Otelde alacağımız akşam yemeğinden sonra Şanlıurfa'nın vazgeçilmezi Sıra gecesine katılıyoruz. Sıra gecesinde meşhur çiğ köfte ve Şıllık tatlısından tadıyor, Mırra adı verilen acı kahvesini içtikten sonra otelimizde konaklıyoruz.

 4.GÜN: Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası, Önce Göbekli Tepe Ören yerinin geziyoruz. Daha sonra, Viranşehir, Kızıltepe üzerinden Mardin'e varış. Dinlerin ve Dillerin buluştuğu, Süryani’sinden Arap’ına birçok farklı kültür ve İnanç birleşimi olan Mardin taş işçiliği ve kentsel dokusu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kentsel sit alanı olan ve koruma altına alınan Eski Mardin de gezimize öncelikle Kasımiye Medresesinden başlayacağız. Artuklu sanatının tüm inceliklerini taşıyan Taş işçiliğinin ustalıkla sergilendiği Medrese yıllarca eğitim amaçlı kullanılmıştır. Medresinin avlusunda bulunan küçük havuzu yapıya serinlik katmaktadır. Medreseden ayrılıyor ve taş kaplı dar sokaklarında yürümeye devam ediyoruz. Şar Çubuk mahallelerinden geçerek Kırklar Kilisesine gidiyoruz.Kırklar Kilisesi gezisi sonrası İgnatios Benham tarafından yaptırılan Müze, Eski Mardin meydanı, Ulu camii, Şehidiye medresesi, Zinciriye mederesesi ,güzel bir konak yapısı olan tarihi PTT binası görüyor ve öğle yemeğinde birbirinden lezzetli Mardin yemeklerinden tatma fırsatı buluyoruz. Yemek sonrasında Süryanilerin 1000 yıldan fazla bir zaman Patrikhane merkezi olan Deyrul Zaferan Manastırını gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını (Sin tapınağını) Şifahaneyi, Kilisesini ve Vaftizhanesini dolaşıp oradan otele yerleşiyoruz. Akşama kadar serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 5.GÜN: Sabah kahvaltı sonrası Süryanilerin ilk yerleşim mekânlarından biri olan Tur Abdin bölgesinin kalbi Midyat'da yöresel Telkari(İnce Tel) işlemecilerinde vereceğimiz serbest zamanın ardından antik çağın ilk yerleşim alanlarından biri olan Hasan Keyf’e varıyoruz. Dicle nehri üzerine kurulacak olan Ilısu Barajı nedeniyle  sular altında kalacak olan şehirde Panoramik tur yapıyoruz.Sorası Batman üzerinden  Diyarbakır'a geliyoruz. İlk durağımız Surlar olacak Urfa kapı veMardin kapı'yı görüp

keçi burcuna çıkıyor ve Dicle'yi seyrediyoruz. Ulu camii gezisi ve Cahit Sıtkı Tarancı'nın doğduğu evi gördükten sonra Otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama  otelimizde.

 6.GÜN: Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Adıyaman'a doğru yolumuza devam ediyoruz. Gap  projesinin candamarı olan 12 yıldır aralıksız çalışan Atatürk Barajını geziyor ve Adıyaman'da 3 Yıldızlı Arsames  otele yerleşiyoruz. Adıyaman çarşısını gezdikten sonra  minibüslerle  Nemrut Dağının tepesine çıkıyoruz. Merdivenli yol üzerinden zirveye ulaşıp Güneşin batışını en iyi şekilde görebileceğimiz bi yer bulup beklemeye başlıyoruz. İşte o an Kızıl bir renk gözümüzün görebildiği en son noktadan yavaş yavaş alçalmaya başlıyor. Yaklaşık 2 dakikalık bu muhteşem görsel şölen karşısında büyülenmemek imkânsız. Kommogene kralI Antikhos adına yapılan Tümülüsü ve Doğu-Batı Teraslarını, burada bulunan devasa heykelleri görüyoruz. Kral Antiokhos vasiyetinde Ben öldükten sonra beni Nemruta gömün, Öldüğüm gün bayram olsun ve her yıl kutlansın halkım bugün burada gönlünce yesin-içşin ve eğlensin? demiştir. Bizleri bekleyen minibüslere binerek  Adıyaman'a iniyor ve otelimizde akşam yemeği aldıktan sonra konaklıyoruz.

 7.GÜN: Otelde alacağımız kahvaltı sonrası. Kahramanmaraş’a hareket ediyoruz. Burada Kahramanmaraş’ta Çarşı’da serbest Zaman veriyoruz.Sonrası Kahramanmaraş'tan ayrılıyor ve Adana Konya üzerinden Nazilli'ye dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

 Sabah saatlerinde Nazilli'ye ulaşıyoruz. Bir başka bir başka White sea Tour  turunda görüşme dilekleriyle vedalaşıyoruz.

 

Fiyata dahil olan hizmetler:

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER       

*Lüx otobüsle ulaşım                                   

*3-4 ve Yıldızlı otellerde konaklama      

*Otellerde Sabah Kahvaltıları ve Akşam yemekleri  

*Rehberlik hizmetleri (kokartlı rehber)

*Türsab zorunlu seyahat sigortası 

Fiyata dahil olmayan hizmetler:

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

*Oteller dışında alınan yemekler

* Müze ve ören yerlerine giriş ücretleri                        

*Nemrut’a gidiş geliş minibüs ücretleri

*Sıra Gecesi

*Halfeti Tekne Turu